Rozhovor s Maťom Ďurindom

Rozhovor s Maťom Ďurindom vznikol aj pri príležitosti vydania tretieho albumu najväčších hitov skupiny Tublatanka. Ten vyšiel pod názvom Cítim sa fajn a mapuje úspechy kapely od polovice deväťdesiatych rokov až po súčasnosť. Album prináša 19 skladieb.

Až na jednu ide všetko o osvedčené a časom preverené hity, ktoré spĺňajú všetko, čo fanúšik od tejto kapely očakáva. Silné gitarové melódie, chytľavé refrény a zmysluplné texty. Kolekciu úspešných skladieb dopĺňa novinka Nový vírus, ktorá je akýmsi návratom ku koreňom, dominujú v nej gitary a text odzrkadľuje súčasné dianie. Kapela k pesničke nakrútila videoklip, ktorý bude mať čoskoro premiéru.

Práve ste vydali tretí výber svojich hitov. Mapuje vašu tvorbu od albumu Znovuzrodenie až po súčasnosť. Aké to bolo obdobie z pohľadu frontmana slovenskej hudobnej legendy?
Bolo to obdobie zhruba od polovice 90-tych rokov a vyššie, pamätám si, že tieto roky boli dosť nepriaznivé pre rockové skupiny na Slovensku, pretože v 90-tych rokoch tu panoval anglicky spievaný slovenský dancefloor. Okolo roku 2000 sa tu scéna začala trochu normalizovať, povznikalo viac skupín, ktoré znovu spievali po slovensky, ale máloktorá z nich bola rocková. A k tomu ešte sa stále zväčšoval príval americko-anglickej komerčnej disco hudby vo všetkých rádiách aj televíziách. Našťastie mnohí ľudia vedia oceniť kvalitu a posolstvo rockovej muziky a začali ju viac vyhľadávať, či už na internete alebo na koncertoch. 

Bolo to obdobie, kedy ste si opäť hľadali cestu k sebe s Martinom Sarvašom, ktorý stál za vašimi veľkými hitmi z osemdesiatych rokov. Podarilo sa?
S Martinom Sarvašom sme nikdy neprestali spolupracovať len na niektorých albumoch som spolupracoval aj s inými textármi a tým pádom jeho textov bolo menej. Aj v súčasnej dobe keď je Martin mimo Slovenska a pracuje na slovenskej ambasáde v Berlíne, chcel by som s nim naďalej spolupracovať na príprave viacerých piesní na nový CD album s pracovným názvom 2013 tak, že by som mu posielal demo nahrávky v mp3 prostredníctvom internetu a vymieňali by sme si maily, o čom by mala daná pesnička byť a čo v nej spolu cítime. 

Na konte máte deväť Šlabikárov, to je deväť radových albumov. Prečo sa práve táto učebnica stala synonymom, ktoré vás sprevádza celou kariérou?
Najprv túto zábavu, vtipkovanie a slovné spojenia zo šlabikára pre prvákov priniesol Martin Sarvaš s Ďurom Černým a nám všetkým aj s Paľom Horváthom sa to tak zapáčilo, že sme v pivárni Mamut, kde sme sa často schádzali žartovali pri pive s jej postavičkami a so slovnými spojeniami typu - Mama má Emu, Ema má mamu, Samo melie múku atď. a pamätám si, že niekto raz doniesol Šlabikár do pivárne a celý večer sme sa na ňom zabávali, smiali a dobre sa cítili. Je to úžasná detská knižka, myslím to vážne. Neskôr skladby Šlabikár vždy na ďalšom novom albume prinášali obsahovo niečo z obdobia, ktoré sme práve zažívali alebo sme reagovali na podnety zo súčasného diania vo svete.